“Qara qızıl” diyarı Azərbaycan “Qara qızıl”ın tarixi bir neçə yüzilliyi əhatə edir, lakin neftin hasilatı, tətbiqi və emalı prosesinin əsas mərhələləri məhz Azərbaycanla bağlıdır. Çoxsaylı faktlar sübut edir ki, Azərbaycan qədim dövrlərdən bəri neft diyarı kimi tanınır. Belə ki, artıq X əsrdə Abşeron yarımadasında 10-12 m dərinliyində quyular qazılır, bu quyulardan neft çıxarılır və çıxarılan neft öz unikal xüsusiyyətlərinə görə “ağ neft” adlandırılırdı. Bununla belə, səyyahlar neftin yanacaq xassəsi ilə yanaşı, müalicəvi xüsusiyyətlərini də qeyd edirdilər.
XVI əsrdə karvanların keçdiyi İpək Yolunda yerləşən Bakı şəhəri tranzit limanı kimi xüsusi əhəmiyyət qazanır. İnsanlar nefti buradan dünya bazarlarına göndərirdilər, ölkənin müxtəlif regionlarına isə “qara yağ” qatır və dəvələrin belində daşınırdı. XVIII əsrdən başlayaraq Azərbaycan və Xəzər dənizi, ən zəngin “qara qızıl” yatağı kimi, güc və söz sahibi olan dünya dövlətlərinin diqqətini özünə cəlb edir və bir sıra qonşu ölkələrin xarici siyasətində mühüm yer tutur. XIX əsrdə neft Bakının ətraf ərazilərində fəal şəkildə, lakin əsasən yerüstü üsulla çıxarılırdı. 1847-ci ildə isə Azərbaycanda neft hasilatı haqqında təsəvvürü alt-üst edən hadisə baş verdi. Belə ki, Bakı şəhərinin Bibiheybət adlanan ərazisində ilk dəfə neft fontan vurdu. Qazılmış ilk quyunun dərinliyi cəmi 21 metr idi, lakin buna baxmayaraq, sözügedən hadisə dünyada neft hasilatı sahəsində sənaye üsulunun əsasını qoydu. Sonrakı illərdə “ilk dəfə Bakıda” ifadəsi dünya neft-qaz sənayesi tarixinin xronologiyasını müşayiət edirdi. Belə ki, 1872-ci ildə Nobel qardaşları Bakıda “Branobel” adlı ilk neft şirkətini təsis etdilər. Tezliklə burada həm də ilk neftayırma zavodu inşa edildi. Bundan bir az əvvəl, yəni 1877-ci ildə “Zoroastr” (“Zərdüşt”) adını daşıyan ilk neft tankeri suya buraxıldı.
İkinci Dünya Müharibəsi dövründə Xəzər nefti böyük rol oynadı, belə ki, o zaman Sovet İttifaqında bütün neftin təxminən 70%-i Bakıda hasil olunurdu. Sovet dövründə Azərbaycan alimləri neft-qaz sahəsində bir çox kəşflər etdilər. Buna misal olaraq, Azərbaycanda neft hasilatının inkişafına güclü təkan vermiş, dünyaca məşhur “Neft daşları” yatağının kəşf edilməsini göstərmək olar.
Respublikanın müstəqillik qazanması milli iqtisadiyyat üçün “qızıl əsri”nin başlanğıc nöqtəsi oldu. Sovet İttifaqı dağıldıqdan sonra Azərbaycanın iqtisadi durumu mürəkkəb idi və həmin dövrdə Ümummilli Lider, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyev ölkə üçün bir sıra taleyüklü addımlar atdı. 1994-cü ilin sentyabr ayında Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (ARDNŞ) və iri xarici neft şirkətləri konsorsiumu arasında “Azəri-Çıraq-Günəşli” yataqlarının birgə işlənməsinə dair saziş - “Əsrin müqaviləsi” imzalandı. İyirmi il bundan əvvəl bu nəhəng layihənin başlanması ilə Azərbaycan dünyanın bir çox şirkət və ölkələri üçün əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dünya miqyaslı əməkdaşlığın rəmzinə çevrildi. “Əsrin müqaviləsi” bütün Xəzər regionunda xronoloji baxımdan ilk saziş olmaqla yanaşı, həm də Azərbaycanla qərbin ən müasir neft-qaz hasilatı texnologiyalarını tətbiq edən iri xarici sərmayədarlar arasında uğurlu əməkdaşlığın bariz nümunəsinə çevrildi. Bu hadisə Xəzər hövzəsinin karbohidrogen ehtiyatlarının genişmiqyaslı işlənməsinin əsas istiqamətlərini müəyyən edərək, respublikanın neft tarixində yeni mərhələnin əsasını qoydu. Məhz həmin dövrdə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin dəstəyi ilə Azərbaycanda ilk dəfə olaraq “Caspian Oil and Gas” adlı birinci ixtisaslaşdırılmış neft-qaz sərgisi təşkil edildi. Bu sərgi bütün regionda yanacaq-energetika kompleksinin inkişafına öz töhfəsini verməklə, əsası qoyulduğu gündən indiyə kimi neft-qaz sahəsinin əsas hadisəsi olaraq qalır.
Azərbaycanda bu gün də iri energetika, neft və qaz layihələri həyata keçirilir. “Şahdəniz” yatağında kəşfiyyat quyuları qazılmış və onların tədqiqi nəticəsində məlum olmuşdur ki, son 20 il ərzində dünyanın heç bir yerində bu qədər zəngin qaz yatağı kəşf edilməyib. 2011-ci ildə Abşeron strukturunda yeni ən böyük qaz yatağı kəşf edildi. “Ümid”, “Zəfər-Məşəl”, “Naxçıvan”, “Şəfəq” və “Asiman” adlı perspektivli dəniz strukturlarında kəşfiyyat işlərinin aparılmasına dair planlar işlənib hazırlanmış və təsdiq edilmişdir. Azərbaycan Bakı-Novorossiysk, Bakı-Supsa, Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Bakı-Tbilisi-Ərzurum tranzit neft-qaz layihələri, eləcə də 2012-ci ildə imzalanmış saziş əsasında həyata keçirilən “TANAP” qaz boru kəməri layihəsinin iştirakçısıdır. Bakı şəhəri yaxınlığında yeni neft-qaz emalı və neft-kimya kompleksinin (OGPC) yaradılması üzrə meqa layihənin həyata keçirilməsinə başlanılmışdır.
Ölkə rəhbərliyi Azərbaycanın milli maraqlarına əsaslanan neft strategiyasını fəal surətdə həyata keçirir. Karbohidrogen xammalının satışı və nəql olunmasından əldə olunan gəlirlər intensiv şəkildə xalq təsərrüfatının qeyrineft sektorlarına sərmayə kimi yatırılır və məhz bunun sayəsində də Azərbaycan iqtisadiyyatı sabitlik və davamlılıq nümayiş etdirir. Bakıya gələn hər bir kəs respublikanın son iyirmi ildə əldə etdiyi çoxsaylı nailiyyətlərin və gələcək üçün planlaşdırılan dəyişikliklərin şahidi olur.
Beləliklə, zaman öz axarı ilə gedir və Azərbaycanın “qara qızıl” tarixinin yeni səhifələrini yazır...

Azerbaijan - the country of black gold
The history of oil, or ‘black gold’, goes back centuries, but Azerbaijan is the place that the main stages of its extraction, use and processing are most connected with. Azerbaijan has been known as an oil country since ancient times – as far back as the 10th century, wells were dug to a depth of up to 12 metres, producing oil known as ‘white oil’ due to its unique properties. Travellers at the time noted the oil’s medical qualities as well as its traditional heating uses.
Located on the Silk Road, 16th-century Baku became an important transit port. Oil left the city bound for global markets, and ‘black oil’ was brought by camel and mule to every corner of the country. Azerbaijan and the Caspian Sea came to the attention of global powers in the 18th century as a rich source of this black gold, and the country became an important consideration in the foreign policy of many of its neighbours.
Oil production was already well under way in and around Baku in the 19th century, but only from wells dug to a very shallow depth. In 1847, however, an event took place that revolutionised oil extraction – the first oil ‘gusher’ was struck at Bibiheybat. At just 21 metres this well was not particularly deep, but it marked the start of industrial oil extraction methods in the world, and Baku’s place in the history books as the origin of this industrial production was secured. The Nobel brothers founded the first oil company, Branobel, in 1872, and the first oil refinery soon followed. Not long after this in 1877, the first oil tanker, Zoroastr, took to the seas.
The Caspian’s oil played a key role in the Second World War, with Baku producing 70% of all the Soviet Union’s oil. In Soviet times Azerbaijan’s scientists made a large number of oil and gas discoveries, including the world-famous Oil Rocks, which gave a strong boost to oil production in Azerbaijan.
Independence marked the start of a golden age for Azerbaijan’s economy. When the country found itself in a difficult situation following the break-up of the Soviet Union, Azerbaijan’s National Leader and President, Heydar Aliyev, took a number of momentous steps. In September 1994 the Contract of the Century was signed – an agreement between the State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR) and a consortium of leading international oil companies to develop the offshore Azeri-Chirag-Gunashli fields. 20 years ago, Azerbaijan became a symbol of global cooperation with the launch of this ambitious project for countries and companies around the world. The contract was both the first of its kind in the Caspian Region and a clear example of successful cooperation between Azerbaijan and leading international investors, who brought with them the world’s most advanced oil production technologies. Its signing set the course for large-scale development of the Caspian’s resources and marked a new era in the petroleum history of Azerbaijan.
In the very same year, Azerbaijan’s first exhibition dedicated to oil and gas, Caspian Oil & Gas, was organised on the initiative of Heydar Aliyev. From its launch to the present day, it has remained a key event in the oil and gas industry and continues to make an important contribution to the whole region’s fuel and energy sector. Azerbaijan is still carrying out large energy, oil and gas projects. Production at the Shah Deniz field, the world’s largest gas field discovered in the past 20 years, has begun. A new Absheron gas field was discovered in 2011. Production plans have been developed and approved for the Umid, Zafar-Mashal, Nakhchivan, Shafag and Asiman offshore fields. Azerbaijan is also involved in the Baku-Novorossiysk, Baku-Tbilisi-Ceyhan and Baku-Tbilisi-Erzerum pipelines, as well as the TANAR pipeline, for which an agreement was signed in 2012. Work has also begun on the major Oil & Gas Processing and Petrochemical Complex (OGPC) project not far from Baku.
The country’s government is implementing an oil strategy centred on the interests of the country, with revenues from hydrocarbon sales and transportation being ploughed into the non-oil sector to make Azerbaijan’s economy stable and sustainable. Every visitor to Baku can see how much has been achieved in the last 20 years and the changes planned for the next 20. As time goes on, a brand new chapter is set to be written in the history of black gold in Azerbaijan.