“Qara qızıl” diyarı Azərbaycan “Qara qızıl”ın tarixi bir neçə yüzilliyi əhatə edir, lakin neftin hasilatı, tətbiqi və emalı prosesinin əsas mərhələləri məhz Azərbaycanla bağlıdır. Çoxsaylı faktlar sübut edir ki, Azərbaycan qədim dövrlərdən bəri neft diyarı kimi tanınır. Belə ki, artıq X əsrdə Abşeron yarımadasında 10-12 m dərinliyində quyular qazılır, bu quyulardan neft çıxarılır və çıxarılan neft öz unikal xüsusiyyətlərinə görə “ağ neft” adlandırılırdı. Bununla belə, səyyahlar neftin yanacaq xassəsi ilə yanaşı, müalicəvi xüsusiyyətlərini də qeyd edirdilər.
XVI əsrdə karvanların keçdiyi İpək Yolunda yerləşən Bakı şəhəri tranzit limanı kimi xüsusi əhəmiyyət qazanır. İnsanlar nefti buradan dünya bazarlarına göndərirdilər, ölkənin müxtəlif regionlarına isə “qara yağ” qatır və dəvələrin belində daşınırdı. XVIII əsrdən başlayaraq Azərbaycan və Xəzər dənizi, ən zəngin “qara qızıl” yatağı kimi, güc və söz sahibi olan dünya dövlətlərinin diqqətini özünə cəlb edir və bir sıra qonşu ölkələrin xarici siyasətində mühüm yer tutur. XIX əsrdə neft Bakının ətraf ərazilərində fəal şəkildə, lakin əsasən yerüstü üsulla çıxarılırdı. 1847-ci ildə isə Azərbaycanda neft hasilatı haqqında təsəvvürü alt-üst edən hadisə baş verdi. Belə ki, Bakı şəhərinin Bibiheybət adlanan ərazisində ilk dəfə neft fontan vurdu. Qazılmış ilk quyunun dərinliyi cəmi 21 metr idi, lakin buna baxmayaraq, sözügedən hadisə dünyada neft hasilatı sahəsində sənaye üsulunun əsasını qoydu. Sonrakı illərdə “ilk dəfə Bakıda” ifadəsi dünya neft-qaz sənayesi tarixinin xronologiyasını müşayiət edirdi. Belə ki, 1872-ci ildə Nobel qardaşları Bakıda “Branobel” adlı ilk neft şirkətini təsis etdilər. Tezliklə burada həm də ilk neftayırma zavodu inşa edildi. Bundan bir az əvvəl, yəni 1877-ci ildə “Zoroastr” (“Zərdüşt”) adını daşıyan ilk neft tankeri suya buraxıldı.
İkinci Dünya Müharibəsi dövründə Xəzər nefti böyük rol oynadı, belə ki, o zaman Sovet İttifaqında bütün neftin təxminən 70%-i Bakıda hasil olunurdu. Sovet dövründə Azərbaycan alimləri neft-qaz sahəsində bir çox kəşflər etdilər. Buna misal olaraq, Azərbaycanda neft hasilatının inkişafına güclü təkan vermiş, dünyaca məşhur “Neft daşları” yatağının kəşf edilməsini göstərmək olar.
Respublikanın müstəqillik qazanması milli iqtisadiyyat üçün “qızıl əsri”nin başlanğıc nöqtəsi oldu. Sovet İttifaqı dağıldıqdan sonra Azərbaycanın iqtisadi durumu mürəkkəb idi və həmin dövrdə Ümummilli Lider, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyev ölkə üçün bir sıra taleyüklü addımlar atdı. 1994-cü ilin sentyabr ayında Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (ARDNŞ) və iri xarici neft şirkətləri konsorsiumu arasında “Azəri-Çıraq-Günəşli” yataqlarının birgə işlənməsinə dair saziş - “Əsrin müqaviləsi” imzalandı. İyirmi il bundan əvvəl bu nəhəng layihənin başlanması ilə Azərbaycan dünyanın bir çox şirkət və ölkələri üçün əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dünya miqyaslı əməkdaşlığın rəmzinə çevrildi. “Əsrin müqaviləsi” bütün Xəzər regionunda xronoloji baxımdan ilk saziş olmaqla yanaşı, həm də Azərbaycanla qərbin ən müasir neft-qaz hasilatı texnologiyalarını tətbiq edən iri xarici sərmayədarlar arasında uğurlu əməkdaşlığın bariz nümunəsinə çevrildi. Bu hadisə Xəzər hövzəsinin karbohidrogen ehtiyatlarının genişmiqyaslı işlənməsinin əsas istiqamətlərini müəyyən edərək, respublikanın neft tarixində yeni mərhələnin əsasını qoydu. Məhz həmin dövrdə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin dəstəyi ilə Azərbaycanda ilk dəfə olaraq “Caspian Oil and Gas” adlı birinci ixtisaslaşdırılmış neft-qaz sərgisi təşkil edildi. Bu sərgi bütün regionda yanacaq-energetika kompleksinin inkişafına öz töhfəsini verməklə, əsası qoyulduğu gündən indiyə kimi neft-qaz sahəsinin əsas hadisəsi olaraq qalır.
Azərbaycanda bu gün də iri energetika, neft və qaz layihələri həyata keçirilir. “Şahdəniz” yatağında kəşfiyyat quyuları qazılmış və onların tədqiqi nəticəsində məlum olmuşdur ki, son 20 il ərzində dünyanın heç bir yerində bu qədər zəngin qaz yatağı kəşf edilməyib. 2011-ci ildə Abşeron strukturunda yeni ən böyük qaz yatağı kəşf edildi. “Ümid”, “Zəfər-Məşəl”, “Naxçıvan”, “Şəfəq” və “Asiman” adlı perspektivli dəniz strukturlarında kəşfiyyat işlərinin aparılmasına dair planlar işlənib hazırlanmış və təsdiq edilmişdir. Azərbaycan Bakı-Novorossiysk, Bakı-Supsa, Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Bakı-Tbilisi-Ərzurum tranzit neft-qaz layihələri, eləcə də 2012-ci ildə imzalanmış saziş əsasında həyata keçirilən “TANAP” qaz boru kəməri layihəsinin iştirakçısıdır. Bakı şəhəri yaxınlığında yeni neft-qaz emalı və neft-kimya kompleksinin (OGPC) yaradılması üzrə meqa layihənin həyata keçirilməsinə başlanılmışdır.
Ölkə rəhbərliyi Azərbaycanın milli maraqlarına əsaslanan neft strategiyasını fəal surətdə həyata keçirir. Karbohidrogen xammalının satışı və nəql olunmasından əldə olunan gəlirlər intensiv şəkildə xalq təsərrüfatının qeyrineft sektorlarına sərmayə kimi yatırılır və məhz bunun sayəsində də Azərbaycan iqtisadiyyatı sabitlik və davamlılıq nümayiş etdirir. Bakıya gələn hər bir kəs respublikanın son iyirmi ildə əldə etdiyi çoxsaylı nailiyyətlərin və gələcək üçün planlaşdırılan dəyişikliklərin şahidi olur.
Beləliklə, zaman öz axarı ilə gedir və Azərbaycanın “qara qızıl” tarixinin yeni səhifələrini yazır...

Азербайджан - страна черного золота История «черного золота» насчитывает не одно столетие, но именно с Азербайджаном связаны основные этапы добычи, применения и переработки нефти. Многочисленные факты свидетельствуют о том, что Азербайджан с древних времен известен как нефтяной край. Уже в X в., на Апшеронском полуострове рылись скважины до глубины 10–12 м., где добывалась нефть, которую за свои уникальные свойства называли «белой». Причем, путешественники отмечали не только горючее свойство нефти, но и ее лечебные качества.
В XVI в. находясь на пути караванов Шелкового Пути, Баку приобретает особое значение в качестве транзитного порта. Отсюда нефть шла на мировые рынки, а также на мулах и верблюдах «черное масло» отправлялось в разные уголки страны. С XVIII в. Азербайджан и Каспийское море приковывают внимание мировых держав, как богатейшая кладовая «черного золота», заняв важное место во внешней политике многих близлежащих государств. В XIX в нефть также активно добывалась в окрестностях Баку, но в основном поверхностным способом. А в 1847 году в Азербайджане произошло событие, которое перевернуло представление о добыче нефти как таковой. В Баку на Биби-Эйбате впервые ударил нефтяной фонтан. Первая скважина была не очень глубокой, всего 21 метр, но именно этот положило начало применению промышленного способа добычи нефти в мире. Последующие годы словосочетание «впервые в Баку» сопровождает хронологию истории мировой нефтегазовой промышленности. Так, в 1872 году братья Нобели создали в Баку первую нефтяную компанию Branobel. Вскоре здесь был построен и первый нефтеперегонный завод. Незадолго до этого в 1877 году на воду был спущен первый нефтяной танкер, который носил название "Зороастр".
Большую роль Каспийская нефть сыграла во время Второй мировой войны, когда Баку добывал около 70% всей нефти в Советском Союзе. В советское время азербайджанскими учеными были сделаны многие открытия в нефтегазовой области. Одним из таких фактов можно отметить открытие всемирно известного нефтяного месторождения – «Нефтяные Камни», давшего сильный толчок развитию нефтяного производства Азербайджана.
Обретение Республикой независимости стало отправной точкой «золотого века» для национальной экономики. После распада Советского Союза Азербайджан находился в непростом экономическом положении и тогда общенациональный лидер, Президент Азербайджанской Республики Гейдар Алиев предпринял ряд судьбоносных для страны шагов. В сентябре 1994 года состоялось подписание «Контракта века» - соглашения между Государственной нефтяной компанией Азербайджана (ГНКАР) и консорциума крупных зарубежных нефтяных компаний по совместной разработке шельфовых месторождений «Азери»-«Чыраг»-«Гюнешли». Двадцать лет назад с началом этого грандиозного проекта для многих стран и компаний мира Азербайджан стал символом глобального сотрудничества, основателем которого является общенациональный лидер Гейдар Алиев. «Контракт века» стал не только хронологически первым во всем Каспийском регионе, но и образцово-показательным примером успешного сотрудничества Азербайджана с крупнейшими иностранными инвесторами, внедрившими «самые современные западные технологии нефтегазовой добычи». Это событие определило основные направления широкомасштабного освоения углеводородных ресурсов Каспийского бассейна и открывшего новую эпоху в истории нефти Республики. В это же время впервые в Азербайджане была организована первая специализированная выставка в нефтегазовой области Caspian Oil and Gas, инициативу проведения которой поддержал общенациональный лидер Гейдар Алиев. Со дня своего зарождения и до сегодняшнего времени, выставка является ключевым событием в нефтегазовой отрасли и вносит свой вклад в развитие топливно-энергетического комплекса всего региона.
В Азербайджане и сегодня успешно осуществляются крупные энергетические, нефтяные и газовые проекты. Разработаны разведочные шахты месторождения Шахдениз, исследования которого показали, что за последние 20 лет столь богатого газового месторождения не было разведано нигде в мире. В 2011 году было открыто новое крупнейшее газовое месторождение на структуре “Абшерон”. Разработаны и утверждены планы по разведке на морских перспективных структурах Умид, Зафар-Машал, Нахчыван, “Шафаг”, “Асиман”. Азербайджан является участником транзитных нефтегазовых проектов Баку-Новороссийск, Баку-Супса, Баку-Тбилиси-Джейхан, Баку-Тбилиси-Эрзерум, газопровод TANAP, соглашение о котором было подписано в 2012 году. Началась реализация крупнейшего проекта по созданию нового Нефтегазоперерабатывающего и Нефтехимического Комплекса (OGPC) недалеко от Баку.
Руководство страны активно претворяет в жизнь нефтяную стратегию, которая базируется на национальных интересах Азербайджана. Доходы от продажи и транспортировки углеводородного сырья активно инвестируются в ненефтяной сектор, благодаря чему экономика Азербайджана демонстрирует стабильность и устойчивость. Все, кто приезжают в Баку становятся свидетелями того, как многого Республика достигла за последние 20 лет и какие перемены запланированы в будущем. Таким образом, время идет своим чередом и вписывает новые страницы в историю «черного золота» Азербайджана.