“Caspian Oil and Gas 2013” – Azərbaycan neft strategiyasının uğurlarının təntənəsi
4 iyun tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində Xəzəryanı regionun neft-qaz sahəsində ən böyük tədbirin açılış mərasimi baş tutdu, belə ki, əlamətdar yubileyini - 20 il ərzində uğurla həyata keçirilməsini qeyd edən “Xəzər Neft və Qaz” (“Caspian Oil and Gas”) beynəlxalq sərgi və konfransı öz işinə başladı. Azərbaycanın iqtisadiyyat, elm və texnika sahələrində ən yaxşı nailiyyətlərini nümayiş etdirən “Caspian Oil and Gas 2013” sərgisi haqlı olaraq regionun aparıcı tədbiri hesab olunur. Dünyanın 28 ölkəsindən 386 şirkəti bir araya gətirən Yubiley “Caspian Oil and Gas 2013” sərgisi ilə paralel olaraq 3-cü Xəzər Beynəlxalq “Energetika və Alternativ enerji” sərgisi də keçirilir və hər iki sərginin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” MMC və “ITE Group plc” şirkəti çıxış edirlər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri İlham Əliyev sərginin təntənəli açılış mərasimində çıxış edərək 20 il ərzində bütün Xəzəryanı regionun ən böyük forumu statusunu qazanmağa müvəffəq olmuş bu tədbirin əhəmiyyətini vurğuladı. Bütün bu illər ərzində sərgi ölkəmizin enerji məhsulları sahəsində uğurlarını müvəffəqiyyətlə əks etdirir. Sərginin inkişaf tarixi əsası 20 il əvvəl məşhur “Əsrin müqaviləsi” sayəsində qoyulmuş Azərbaycanın neft strategiyası ilə bağlıdır. Bu gün Azərbaycan dünyada qara qızıl diyarı və lider qaz ölkəsi kimi tanınır, “Azəri-Çıraq-Günəşli”, “Bakı-Tbilisi-Ceyhan”, “Şahdəniz” və digər bu kimi meqa-layihələr isə qlobal iqtisadi əməkdaşlığın və Avropada enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün göstərilən səylərin rəmzinə çevrilib. Bu baxımdan, Cənub qaz dəhlizinin tərkib hissəsi olan və Xəzər regionundan mavi qazın Mərkəzi Avropaya nəqli üçün nəzərdə tutulmuş “TANAP” (Trans-Anadolu Qaz Kəməri) layihəsi də xüsusi mövqeyə malikdir. Ölkə başçısı həmçinin qeyd etdi ki, bu layihələrin icrası üçün bütün maraqlı tərəflər balanslaşdırılmış mövqe nümayiş etdirməlidirlər. Bu mənada energetika sektoru ilə yanaşı, qeyri-neft sektorunun da nailiyyətlərini nümayiş etdirən ixtisaslaşdırılmış sərgilər əməkdaşlıq meydanına çevrilir.
Şərqlə Qərbi birləşdirən enerji dəhlizi boyu neft-qaz və nəqliyyat-kommunikasiya üzrə meqa-layihələrin həyata keçirilməsində müstəsna rol oynayan ölkəmiz strateji əməkdaşlıq, beynəlxalq inteqrasiya və enerji təhlükəsizliyinin real qarantıdır. Bu gün haqlı olaraq “Caspian Oil & Gas” sərgisi əsası Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş və Zati-aliləri İlham Əliyev tərəfindən müvəffəqiyyətlə davam etdirilən neft strategiyasının uğuru hesab olunur. Təşkilatçılar əmindirlər ki, 20 illik bir müddəti arxada qoyan bu sərgi gələcəkdə də regionun neft sektoru üzrə nailiyyətlərinin vizit kartı, eləcə də işgüzar əlaqələrin qurulması və qarşılıqlı əməkdaşlıq naminə yeni perspektivlərin müəyyənləşdirilməsi üçün platforma olaraq qalacaq.
Ölkə başçısının çıxışından sonra ABŞ-ın Azərbaycandakı səfiri cənab Riçard Morninqstar Amerika Birləşmiş Ştatları Prezidenti cənab Barak Obamanın məktubunu oxudu. Azərbaycanın prezidentinə və xalqına ünvanlanmış bu məktubda ABŞ prezidenti Bakıda 20-ci “Xəzər Neft və Qaz” sərgisinin keçirilməsi ilə əlaqədar ən səmimi arzularını çatdıraraq, qazın Avropaya təchizində Azərbaycanın aparıcı rolunu xüsusilə vurğuladı.
Azərbaycanla ticarətin inkişafı üzrə Böyük Britaniya Baş nazirinin xüsusi diplomatik elçisi cənab Çarlz Hendri Baş nazir Devid Kemeronun salamlama məktubunu oxudu. Baş nazir bu məktubda Ülyahəzrət Kraliça adından Azərbaycan hökumətinə, eləcə də yubiley sərginin təşkilatçılarına və iştirakçılarına ən xoş arzularını çatdırdı.
“Caspian Oil & Gas-2013” sərgi və konfransının “VIP” - qonaqları arasında Gürcüstanın energetika naziri cənab Kaxa Kaladze, Azərbaycanla ticarətin inkişafı üzrə Böyük Britaniya Baş nazirinin xüsusi diplomatik elçisi cənab Çarlz Hendri, İsveç Ticarət Nazirliyinin Dövlət Katibi cənab Qyunnar Oom, Energetika Xartiyasının Baş Katibi cənab Urban Rusnak, Türkiyənin energetika və təbii ehtiyatlar nazirinin müavini cənab Metin Kilci, Türkmənistanın neft-qaz sənayesi və təbii ehtiyatlar nazirinin müavini cənab Annageldi Mammetyazov və digər şəxslər var. “Caspian Oil & Gas-2013” sərgisi bütün iştirakçılar üçün informasiya məkanını təmin etməklə yanaşı, iqtisadiyyatın bu sahəsi üzrə məhsulların istehsalçı və istehlakçıları üçün də böyük əhəmiyyət kəsb edir. Sərgi öz miqyası və çoxsaylı nümayəndə heyəti ilə Azərbaycanın neft-qaz sənayesinin inkişafına müsbət təsir göstərir. Belə ki, ölkəmizdə olan çoxsaylı şirkətlər Azərbaycanla yaxından tanış olaraq yerli bazarda biznes qurmaq imkanlarını təhlil edə biləcəklər. Ötən il ilə müqayisədə sərgi meydançalarının həcmi 22%, eksponentlərin ümumi sayı isə 25% artmışdır. Daha öncə Azərbaycan bazarında fəaliyyət göstərməyən və ümumi iştirakçıların 20%-ni təşkil edən yeni şirkətlər isə sərgiyə marağın azalmadığına sübutdur. Sərginin keçirildiyi illər ərzində həm sevindirici hal, həm də əsas nailiyyət ondan ibarətdir ki, bu tədbirə qatılan yerli şirkətlərin sayı ildən-ilə artır və bu il onlar sərgi iştirakçılarının ümumi sayının 30%-ni təşkil edirlər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri İlham Əliyev və onu müşayiət edən ölkənin Birinci xanımı Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə keçirilən “VIP”-tur zamanı yüksək səviyyəli qonaqlar sərginin əsas bölümləri, habelə ARDNŞ, “BP”, “Statoil” və dünyanın digər aparıcı şirkətlərinin əsas stendləri ilə tanış oldular.
Sərgi və konfrans iştirakçılarının siyahısında bazarın ən böyük iştirakçıları, dünyanın neft və energetika sektorunun liderləri yer alırlar. Bu sərgidə müasir neft hasilatı və neft emalının ən müxtəlif sahələrinin inkişafı üçün nəhəng imkan və perspektivlər təqdim olunub. Ən yaxşı innovasiyalar, yerin təkinin işlənilməsi üsulları, məhsul xətləri və servis xidmətləri çeşidi sayəsində hər bir mütəxəssis, sahibkar və ya mühəndis öz suallarına cavab tapacaq, eksponentlər arasında öz həmkar və tərəfdaşları ilə görüşə biləcəkdir. Sərgidə güclü transformatorlar, müxtəlif kabel məhsulları, hava elektrik xətləri üçün naqillər, kommutasiya-paylayıcı aparatlar, enerjiyə qənaət edən müasir işıqlar, elektrik enerjisinin texniki və kommersiya uçotu üçün avtomatlaşdırılmış sistemlər, mikroprosessor qurğuları və bir sıra digər məhsullar təqdim olunur. “BP” şirkəti və onun tərəfdaşlarının “Alıcılarla tanış olun” (“Meet the Buyer”) şüarı altında keçirdiyi tədbiri xüsusi maraq doğurur. Bu tədbirdə 90-a yaxın şirkət istismar təminatı, mühəndis-texniki işlər, tikinti, maddi-texniki təchizat, tullantıların toplanması və utilizasiyasının təşkili, habelə müxtəlif işgüzar xidmətlərin göstərilməsi sahələrində öz nailiyyətlərini nümayiş etdirir.
Bu il “Caspian Oil and Gas” sərgisinin yubileyi əlamətdar bir tarix - sərginin banisi və onun ideoloji ilham mənbəyi olan Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 90-cı ildönümü ilə üst-üstə düşür. Sərgi sponsorlarının rekord sayı da tədbirin statusunu bir daha vurğulayır (20 sponsor şirkət). “Caspian Oil & Gas-2013” sərgisinin Baş sponsoru Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (ARDNŞ), Qızıl sponsorları isə “BP Azerbaijan” və “Statoil” şirkətləridir. Sərginin digər sponsorları arasında “Axpo Trading”, “Azfen-Tekfen”, “Azeri MI Drilling Fluids”, “BNP Paribas”, “Bos Shelf”, “Caspian Drilling Company”, “Caspian Marine Services”, “Cross Caspian Oil and Gas Logistics”, “IHS Global Ltd”, “Interpipe”, “McDermott Caspian Contractors, Inc.”, “Nabucco”, “Nobel Oil”, “RussNeft”, “RWE”, “Siveco Romania” və “TexnoProm” şirkətləri də yer alır. Sərgi və konfransın Baş media tərəfdaşı qismində isə “Caspian Energy International Media Group” şirkəti çıxış edir.
Bakı Ekspo Mərkəzində “Caspian Oil and Gas-2013” sərgisi ilə paralel olaraq “Caspian Power-2013” sərgisi də keçirilir. Bu sərgi energetika sənayesi üçün innovasiyalı texnologiya və avadanlıqlar, habelə enerjiyə qənaət sahəsində elmi-texniki təkmilləşdirmələr təqdim edən şirkətləri öz meydançasında bir araya gətirmişdir. Alternativ və Bərpa olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyi kimi dövlət təşkilatları ilə yanaşı, sərgidə həmçinin Azərbaycanın enerji sektorunda fəaliyyət göstərən yerli və xarici şirkətlər də öz məhsullarını təqdim edirlər, məs.: “STP” Sumqayıt Texnologiyalar Parkı (Azərbaycan), “GOKNUR Baki” MMC (Azərbaycan), “Schneider Electric” (Türkiyə) və “Wartsila” (Finlandiya). İştirakçıların 20%-ni debütantlar təşkil edirlər və onların da arasında “Enerqomera Elektrotexniki zavodlar” QSC (Rusiya), “Cink Hydro-Energy” (Çexiya) və s. şirkətlər var.

“Caspian Oil and Gas 2013” –
The opening of the largest event in the oil and gas industry of the Caspian Sea region, the 20th Anniversary International Caspian Oil and Gas Exhibition and Conference, took place 4 June, at Baku Expo Center. Caspian Oil and Gas 2013 is deservedly considered the leading event in the region, and showcases the best economic, scientific and technological achievements of Azerbaijan. The 3rd Caspian International Power and Alternative Energy Exhibition is taking place in parallel with the anniversary Caspian Oil & Gas Exhibition, which has brought together 386 companies from 28 countries. The organizers of both exhibitions are Iteca Caspian LLC and ITE Group plc.
Playing a crucial role in the realization of mega-projects for oil, gas, transport and communications along the energy corridor, which connects the East with the West, our country is a real guarantor of strategic partnership, international integration and energy security. Today, Caspian Oil & Gas is deservedly considered as a triumph of the oil strategy founded by our National Leader Heydar Aliyev and successfully continued by H. E. President Ilham Aliyev. The organizers are confident that the exhibition, beyond its 20th anniversary, will remain a hallmark of the achievements of the oil sector in the region and a platform for establishing business relationships and new opportunities for mutual cooperation.
In his speech at the opening ceremony, Azerbaijani President Ilham Aliyev stressed the importance of the event, which over the past 20 years has acquired the status of the largest forum in the Caspian region. Over these years the exhibition has successfully reflected the achievements of our country in the field of energy products; the history of its development is associated with the oil strategy of Azerbaijan, the basis of which was laid by the Contract of the Century 20 years ago. Today Azerbaijan is known around the world as an oil-producing country and a gas power, and such mega-projects as the Azeri-Chirag-Guneshli (ACG) fields, the Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) pipeline, and the Shah Deniz field, among others, have become symbols of global economic cooperation, and the fight for Europe's energy security . In this context, the TANAP (Trans-Anatolian Pipeline) project, which is an integral part of the Southern Gas Corridor to ensure natural gas supplies from the Caspian region to Central Europe, is especially important. President Ilham Aliyev stated that a balanced approach of all stakeholders was required in implementation of these projects. As a result, the trade shows that demonstrate achievements not only in energy but also in the non-oil sector, have become the stage for cooperation.
U.S. Ambassador to Azerbaijan, Mr Richard Morningstar, read a letter from the President of the United States of America, Barack Obama. The letter, which was addressed to the President and people of Azerbaijan, conveyed the warmest wishes of the U.S. President to the 20th Caspian Oil and Gas Exhibition held in Baku, underlining the role of Azerbaijan as a leading supplier of gas to Europe.
The UK’s Special Trade Envoy to Azerbaijan, Mr Charles Hendry, delivered a message from Prime Minister David Cameron, who, on behalf of Her Majesty, expressed his best wishes to the Government of Azerbaijan, and to the organizers and participants of the anniversary exhibition.
Among the VIP guests of Caspian Oil & Gas 2013 are the Minister for Energy of Georgia Mr Kakha Kaladze, the British Prime Ministerial Special Trade Envoy to Azerbaijan Mr Charles Hendry, the State Secretary to Minister for Trade of Sweden Mr Gunnar Oom, the Energy Charter Secretary-General Mr Urban Rusnak, the Deputy Minister for Energy and Natural Resources of Turkey Mr Metin Kilchi and the Deputy Minister for Petroleum and Natural Resources of Turkmenistan Mr Annageldy Mammetyazov.
During the VIP tour, which was led by President Ilham Aliyev, accompanied by First Lady Mehriban Aliyeva, VIP guests familiarized themselves with the main sectors of the exhibition and visited the stands of the world's leading oil companies, including SOCAR, BP and Statoil.
The list of exhibition and conference participants includes the largest players in the market, alongside the global leaders of the oil and energy sector. The great opportunities and prospects for the development of modern oil production and processing are presented here in all their diversity. Every specialist, entrepreneur and engineer will find the answers to their questions thanks to the best innovations, methods of developing mineral resources, and product lines and services presented, and will meet colleagues and associates among the exhibitors. The exhibition showcases power transformers, a variety of cable products, wires for overhead power lines, switching and distribution equipment, modern energy-saving lamps, automated systems for technical and fiscal electricity metering, microprocessor devices, and much more. The "Meet the Buyer” event organized by BP and its partners includes about 90 companies, which will be demonstrating their achievements in the field of operational support, engineering, construction, logistics and waste management, and a variety of relevant business services.
Caspian Oil & Gas 2013 provides informational space for all its participants and is of great importance for both producers and consumers in this sector of economy. The scale and highly representative composition of the exhibition positively affect the level of development of the Azerbaijani oil and gas industry. A lot of companies visit the country to become closely acquainted with Azerbaijan and study the business opportunities in the local market. Compared to last year the exhibition space has increased by 22%, and the total number of exhibitors has grown by 25%. The unfading interest in the exhibition is highlighted by the fact that 20% of the participants are companies new to the Azerbaijani market. It is encouraging that the main achievement of the exhibition over the years of its implementation has been an annual increase in the numbers of local companies, which make up 30% of all the participants this year.
This year, the anniversary of Caspian Oil & Gas coincides with an auspicious occasion - the 90th anniversary of birth of our National Leader Heydar Aliyev, who was the mastermind behind the original exhibition. The status of the event is highlighted by the record number (20 companies) of exhibition sponsors. The General Sponsor of Caspian Oil & Gas 2013 is the State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR), and the Gold Sponsors are BP Azerbaijan and Statoil. Among the other sponsors of the exhibition are Axpo Trading, Azfen-Tekfen, Azeri MI Drilling Fluids, BNP Paribas, Bos Shelf, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, Cross Caspian Oil and Gas Logistics, IHS Global, Interpipe, McDermott Caspian Contractors, Inc., Nabucco, Nobel Oil, RussNeft, RWE, Siveco Romania and TexnoProm. The Caspian Energy International Media Group is the general media partner of this exhibition and conference.
Caspian Power 2013, which brings together companies representing innovative technologies and equipment for the energy industry, and scientific and technical developments in the field of energy efficiency, is also being held at Baku Expo Centre in parallel with Caspian Oil & Gas 2013. Along with government organizations such as the State Agency for Alternative and Renewable Energy Sources, both local and foreign companies operating in the Azerbaijani energy sector are presenting their products at the exhibition. Among them are STP Sumgait Technologies Park (Azerbaijan), GOKNUR Baki LLC (Azerbaijan), Schneider Electric (Turkey) and Wartsila (Finland). New exhibitors, which include CJSC Electrotechnical Plants Energomera (Russia) and Cink Hydro-Energy (Czech Republic), account for 20% of the total number of participants.