İştirakın üstünlükləriSərgilər müəssisənin marketinq strategiyasında xüsusi yer tutur. Heç bir kommunikasiya vasitəsi fərdi surətdə bu cür istifadə oluna bilməz və heç bir yerdə insana verilmiş bütün beş hissdən (görmə, eşitmə, dadbilmə, iybilmə, və lamisə) istifadə edərək müştəridə informasiyanın əldə edilməsinə olan ehtiyacı yaratmaq və ya artıq mövcud olan ehtiyacı təmin etmək üçün, müştəri ilə bu cür birbaşa ünsiyyət yaratmaq mümkün deyil.
İxtisaslaşdırılmış sərgi bütöv bir sənaye dünyası üçün görüş meydanıdır. Burada təqdim edilən imkanlar demək olar ki, tükənməzdir. Alıcıya daha yaxın olmaq - müvəffəqiyyətin strateji amillərindən biri sayılır və bu artıq həm beynəlxalq, həm də daxili bazarda ən əsas mövqeyə çevrilir. Sərgidə iştirak etməyin digər bir üstünlüyü isə daimi müştərilər ilə əlaqələrin qorunub saxlanılmasıdır. Sərgi ekspozisiyalarında aparılan araşdırmalar göstərir ki, sərgilərin eksponatları bütün digər vasitələr ilə müqayisədə alış- verişə öz təsirini altı dəfə daha çox göstərir və hər hansı elan ilə müqayisədə bu eksponatlar yaddaşlarda daha çox qalır. Statistikaya əsasən, alış üzrə məsul şəxslərin 57%-i məhsul və xidmətləri sərgilərdə əldə edirlər. Sərgiyə gələnlərin 90%-i isə hər hansı məhsul və ya xidmətin alınmasına qəti qərar vermək üçün sərgilərdə əldə etdikləri məlumatlardan istifadə edirlər.
Sərgidə iştirak etməyin üstünlüyü təkcə hədəf qrupların deyil, eləcə də KİV və dövlət strukturlarının diqqətinin hər hansı müəssisənin məhsullarına cəlb etmək, habelə digər vasitələr ilə müqayisədə daha az məsrəf sayəsində hədəf qrupun çoxlu sayda üzvləri ilə görüşmək və onlarla yüksək keyfiyyətli əlaqələr qurmaqdan ibarətdir.
Sərgilər potensial müştəri və təchizatçı arasında təkbətək ünsiyyət sayəsində satışın birbaşa aparılması kimi daha bir müsbət xüsusiyyətə malikdir. Sərgilərdə biznes qurmaq üçün sərf olunan maddi vəsait ənənəvi birbaşa satış metodu ilə müqayisədə təxminən iki dəfə (45%) azdır. Sərgiyə xərclənən ümumi məsrəfləri sərginin ümumi ziyarətçiləri arasında bölməklə yaranan orta dəyər, reklamın hər hansı digər növləri ilə müqayisədə xeyli aşağıdır.
Ümumilikdə, sərgilər öz iştirakçılarını aşağıda qeyd olunmuş üstünlüklərlə təmin edir:
- Sərgi və yarmarkalarda özünü reklam etmək vasitəsi ilə hədəf auditoriya ilə əlaqələrin qurulması dəyəri digər reklam yerləşdirmə kanalları ilə müqayisədə kifayət qədər ucuzdur
- Sərgidə özünə məxsus əlaqələrin yaradılması əhəmiyyətli dərəcədə yüngülləşir: burada həm Siz, həm də sizin potensial müştəriləriniz, habelə rəqibləriniz, belə desək,neytral zonada yerləşir
- Sərgilər yeni məhsullara olan tələbatı öyrənmək, həmçinin rəqiblərinizin fəaliyyətini tədqiq etmək üçün ideal məkandır
- Sərgilər yeni xarici bazarlara daxil olmağa, diler şəbəkəsini formalaşdırmağa, effektiv şəkildə yardım göstərə bilər
- Sərgilər yeni məhsulları iş başında və birbaşa nümayiş etdirməyə imkan verir
- Sərgilərdə KİV nümayəndələrinin iştirakı, PR materiallarının hazırlanması və bu sahədə işi əhəmiyyətli dərəcədə yüngülləşdirir
- Sərgidə iştirak etməklə Siz qısa vaxt ərzində bazarın kifayət qədər böyük hissəsini əhatə edə bilərsiniz
- Sərgilər biznes üçün istehsalçıları, pərakəndə və topdansatış şirkətlərini, təchizatçıları bir-biri ilə birləşdirən və onları yeni əlaqələrin qurulması üçün rəqabətə davamlı məkan ilə təmin edən bir körpü rolunu oynayır
- Sərginin keçirildiyi müddətdə onun ərazisində və ətrafında qısa zaman ərzində ən yaxşı intellektual və material resurslar bir araya gəlir

Exhibitions occupy a special place in the marketing and communications strategy of any company. There is no other means of communication which can be tailored so individually and nowhere else is it possible to enjoy such direct contact with customers, bringing into play all the five senses (sight, hearing, taste, touch and smell) to make them aware of their need for information or, in some cases, to satisfy an existing need for such information.
An industrial specialized exhibition is a meeting place for a whole branch of industry and the opportunities it offers are almost limitless. A strategic factor in any successful business is getting close to the customer and this is crucial in both international and domestic markets. Another advantage of taking part in an exhibition is that it affords an opportunity to maintain contacts with existing clients. Research into exhibitions proves that "exhibiting goods at a trade fair influences purchasing decisions six times more than any other method and people remember exhibitions longer than adverts". Statistics prove that 57 percent of buyers purchase goods and services at exhibitions and 90 percent of visitors use the information they obtain at exhibitions when making decisions as to which goods or services to buy.
Among the advantages of taking part in an exhibition is that a company attracts attention to its goods - and not just the attention of the specific group of people visiting the exhibition, but also of the media and of state structures. It also offers them quantitatively and qualitatively excellent contacts with the targeted group at a relatively low cost.
Exhibitions afford the most direct form of sales: one-to-one contact with potential clients and suppliers. The cost of conducting business through exhibitions is almost half that (45 percent) of using more traditional direct sales methods. Given the estimated cost of one visitor, the costs of exhibiting are considerably lower than those of any other form of advertising.
To sum up, exhibitions offer participants many advantages, including:
• The cost of contact with one representative of a company’s target audience at an exhibition or trade fair is markedly cheaper than any other means of advertising.
• The unique "extra-territorial" nature of an exhibition makes it much easier to establish contacts; in this environment you, your potential customers and your competitors are all on neutral territory.
• An exhibition is the ideal place to learn about demand for new goods and to conduct research into what your competitors are doing.
• An exhibition is an effective means of helping a firm to penetrate new foreign markets or establish dealership networks.
• An exhibition allows you to show your new goods in action.
• The fact that media representatives attend exhibitions makes it a lot easier to work with them and helps with the creation of PR material.
• Taking part in an exhibition allows you access to a fairly substantial segment of the market in a short time.
• For any business an exhibition is a bridge linking customers, wholesale and retail trading companies, suppliers and manufacturers and it offers a competitive environment for making new contacts.
• The very best intellectual and material resources available for you to take advantage of are concentrated in and around an exhibition for the short period of its duration.